Výběr z rubriky
Rozhovor: korzetiérka Riwaa

Rozhovor: korzetiérka Riwaa

Riwuš, můžeš se našim čtenářům krátce představit?

Většina lidí mne zná jako korzetiérku a výrobce prádla. Věnuji se však i podpoře začínajících „dekadentních“ umělců, neboť mám k umění velmi blízko. Též spolupracuji s projektem Elegantní česko, La Femme i teď nově L’Amour. Ačkoliv jsem vedena i jako alternativní modelka či básnířka, nemám pocit, že bych si tyto tituly zasloužila. :)

Co Tě přivedlo k šití?

Bohužel jsem nenašla v obchodech nic, co by mi přesně vyhovovalo. Právě proto jsem se rozhodla vlastní oděvy šít. Byl to můj první krok k estetickému sebevyjádření.

Pamatuješ si na svůj první ušitý korzet?

Samozřejmě. Jednalo se o korzet pod prsa s korzetovými háky. Samozřejmě tehdy jedině v černé. Tato „barva“ mne doprovází doteď. Nedávno mi můj první korzet klientka ukázala, neboť vlastní právě tento – je sice více jak osm let starý, ale stále drží pohromadě.

Toto řemeslo není pro každého a začátky musí být určitě náročné. Zaučoval Tě někdo, nebo jsi se vše naučila sama?

Velký dík v začátcích patří p. Bártlové, která mne podpořila radami a od níž byl i první veřejný návod v češtině na internetu. Další kroky v postupech jsem nacházela jak v knihách, tak především v každodenním nošení korzetu a ve snaze co nejvíce vylepšit střihy a zpracování. Učila jsem se zkrátka co nejvíce na sobě.

680_riwaa-nerona-lingerie

Své facebookové stránky denně zahrnuješ úžasnými fotkami finálních korzetů, ale i fotkami z průběhu šití. Kolik korzetů jsi již ušila?

Velmi děkuji za krásný kompliment. Korzetů jsem jistě ušila více než pětset.

Co korzet, to originál. Stalo se Ti někdy, že jsi šila určitý specifický typ korzetu dvakrát, třeba na přání klientky podle nějakého již hotového?

Nikdy nekopíruji jiné tvůrce, zdá se mi to nečestné, takže opravdu repliky netvořím, pokud se tedy nejedná přímo o historické kousky. I tam se snažím vnést trochu své invence. Podle vlastních modelů dělám některé kousky i vícekráte, ale není mi to příliš milé. Raději tvořím nové korzety, které jsou inspirované právě klientkou.

Kromě korzetů šiješ i spodní prádlo, co vše můžeme najít ve Tvé nabídce sortimentu?

Do spodního prádla jsem se zcela zamilovala. Fascinuje mne, že dámy, které je nosí, jsou si prádla, které není vidět, vědomy. I ten pocit z krásného prádla se projeví navenek v jejich sebevědomí.

Jelikož sama denně nosím punčochy na podvazky, soustředím se především na funkční podvazkové pásy. Též nylon je má láska. Zbožňuji ho jak na punčochách, tak i na nejjemnějším prádle. Momentálně experimentuji i se župánky ve stylu 40. let a s kombiné taktéž inspirovanými touto dobou. Podprsenky patří k okrajovým záležitostem a šiji je velmi málo, spíše jako bonusové zboží na mých událostech.

680_riwaa-nerona-photo-by-lucie-balde-gloves

Máš opravdu nádherné fotky. Pro spoustu lidí je nepředstavitelné být v takovém oblečení běžně. Jak jsi vypadala, než jsi přešla k tomuto stylu? Jak se Ti zvykalo na změnu?

Takový styl prošel dlouholetým vývojem. Není to tak, že bych jednoho dne vstala řekla si, že budu nosit právě takové prádlo. Spíše jsem řešila funkčnost a to, jak spolu jednotlivé kousky souvisí. Pokud nosíte sukně, potřebujete punčochy, pokud korzet, tak nemůžete nosit punčocháče, když nosíte korzet, nosíte i košilky, kombiné nahrazuje košilku i spodničku dohromady, retro podprsenky ve špičatějším tvaru zas vypadají krásně pod retro oblečením, neboť vytvářejí tu „správnou“ siluetu k tomuto stylu. Tedy vše navazuje a funguje dohromady tak, jak má fungovat.
Co se fotografiíí týče, vždy záleží na fotografovi/fotografce, kterak vás umí vyfotit. S dobrým fotografem máte i nádherné fotky, aneb bez nich by takové fotky nevznikly, tedy kompliment patří spíše jim. :)

Máš ve své šatně ještě něco z konfekce? A sleduješ trendy?
Ano na obě otázky. Konfekci samozřejmě nosím a to velmi ráda. Na šití pro sebe mi nezbývá mnoho času. Velmi oblíbená je pro mne značka pietro filipi, neboť má krásně projmutý pas a jejich móda je mi blízká.
Módní trendy mne zajímají, i když se jimi neřídím. Ve všem se dá najít něco inspirujícího.

Při objednávce korzetu zařazuješ klienty do pořadníku. Kolik klientů již čeká na svůj skvostný kousek v tuto chvíli?

Nedokáži odhadnout. V současné době mi chodí i více jak sedm mailů s přáním o zařazení do pořadníku, tedy opravdu nedokáži odhadnout. Kéž bych se dokázala rozdělit na tři až čtyři části. Jedna by jen šila, další se věnovala komunikaci s klienty, další tvořila kreativně a poslední by se věnovala manželovi a přátelům. Takhle je pro mne velmi obtížné stíhat vše a vše vyjmenované je pro mne důležité.

680_katastrofe-ivanka-linda-la-femme-projekt-by-lucie-kout

Jak dlouho může trvat, než se na řadu dostane poslední zájemce? Na Tvém facebooku zákaznice často píší, že se na korzet vyplatilo čekat takovou dobu…

Zpravidla kolem roku. Kéž bych vše dokázala zvládat rychleji, ale to jsem již zodpověděla u předchozí otázky. :)

Spolupracuješ s burleskami a Tvou práci je možné vidět na přehlídkách, vystoupeních, ale už i v časopisech. Dokázala by sis v osmnácti představit, že budeš tak úspěšná korzetiérka?

Jsem úspěšná? Těžko říci, co znamená úspěch. Já si stále připadám jako osmnáctiletá žena, které byla tato cesta vymlouvána. Opravdu jsem si nedokázala představit, že budu odpovídat na rozhovory, pořádat přehlídky a půjčovat oděvy a prádlo na focení do časopisů. Stále mám pocit že toto všechno jde mimo mne. Svou práci stavím na pocitu, že přináším alespoň malou měrou svými výrobky a událostmi radost a sebevědomí svým klientům. To je důvod, proč dělám svou práci.

Děkujeme Ti za rozhovor a přejeme spoustu úspěchů!

I já přeji všem čtenářům i redakci :)

www.riwaa-nerona.com

zdroj: redakce TJF
Fotografie: 1. Danny Worm, 2. Sachtikus, 3. Lucie Baldé, 4. Lucie Kout

Výběr z rubriky
Seznam firem
  • V každém věku se chceme líbit……. I v malém obchůdku s dámským oblečením, které vedeme

    Telefon: 602 437 153
  • Pánská a dámská značková móda. Obchody v centru Příbrami a v centru Dobříše.

Kam vyrazit?
Kam vyrazit?

...

X
--
--
--

--

Detaily události

--

Více
Místo

--

Čas

--

Organizátor

--

X
No events available.