Výběr z rubriky
Rozhovor: Thajsko očima Kristýny Vackové

Rozhovor: Thajsko očima Kristýny Vackové

Motivující příběh blogerky s užitečnými tipy na dovolenou.

Je ambiciózní, velmi úspěšná, dělá to, co ji baví a především naplňuje. Kristýna Vacková z blogu Fashion House je odvážná mladá blogerka, která se odhodlala jít svým snům naproti a začít svůj život téměř od začátku, daleko od domova. Nyní žije se svým snoubencem v Thajsku a svoje zážitky a postřehy sdílí se svými čtenáři.

Kristýnko, tvůj blog je velmi motivující pro všechny mladé lidi. Prozraď nám, jakém životním okamžiku jsi se rozhodla opustit rodné město a začít život v Thajsku? Pro spoustu lidí je nepředstavitelné rozloučit se s rodinou a odjet tak daleko..

Vždy jsem měla ráda velké změny. Mám pocit, že tohle v sobě člověk buď má od mala, nebo nemá. Je to taková ta neustávající honba po dobrodružství. Takže si nemyslím, že v mém životě nastal moment, kdy jsem se rozhodla opustit ČR. Spíš to bylo něco, co ve mně pomalu rostlo. Rodné město jsem opustila hned po střední škole a asi rok na to jsme se už stěhovali z Evropy. Tím že Stefan od mala cestoval po celém světě, mi trochu otevřel oči v tom, že jsem pochopila, že žít v zahraničí je úplně normální věc a že to není nic neskutečnitelného. Původně jsme měli naplánovaný přesun do Egypta, kde ale v tu dobu začela revoluce. A tak jsme hledali alternativu a Thajsko se zdálo jako místo s velkými možnostmi. Dnes už vím, že to že Egypt nevyšel, pro nás bylo štěstí.

Být daleko od rodné země mi nedělá vůbec žádný problém. Být daleko od rodiny a kamarádů je ale horší. Naštěstí můžeme být skoro všichni v neustálém kontaktu díky internetu. I moje babička s dědou každý týden volají na skypu a přijde mi, že jsme si zvláštním způsobem možná bližší, než když jsem v ČR žila.

Přesto vycestování ještě není zárukou úspěchu.. Poradila bys našim čtenářům, jak se zbavit strachu a odhodlat se vyzkoušet něco tak riskantního?

K: Určitě bych do takového kroku nenutila někoho, kdo má velké obavy, kdo není úplně samostatný, kdo není moc průbojný, kdo nemá ostré lokty a kdo se na to necítí. Tento druh života není pro každého. A začátky jsou vždycky těžké. Jak se ale zbavit strachu? V tom poradit nedokážu. Já se nemohla stěhování dočkat. A strach byl ten poslední pocit, který jsem před odletem cítila. Já jsem se víc bála toho, že bychom byli nešťastní v ČR, než že bychom nebyli šťastní v Thajsku. Pokud je ale někdo, koho život v zahraničí láká, třeba i jen na pár let, nebo měsíců, tak není nic jednoduššího, než si sepsat před takto velkým krokem vše pro a proti. Zjistit si vše důležité o dané zemi, hlavně co se týká víz a možnosti prací pro cizince. A pokud to vše  vypadá nadějně, tak proč by se měl člověk bát? Důležité je mít našetřené peníze na zpáteční letenku, jako taková ta zadní vrátka.

Už spoustu let máš po boku skvělého muže a určitě i pevnou oporu, poznala jsi svou osudovou lásku díky cestování?

Život je o tolik jednodušší ve dvou. A cestování také. Když jsme se přestěhovali do Thajska, tak jsme tady neměli rodinu ani přátele, ale měli jsme aspoň jeden druhého. Což by pro některé lidi byla asi šílená ponorka. Ale nám to vzájemně moc pomohlo. Díky cestování jsme se nepoznali, ale je to naše společná vášeň.

thajsko-kris1

Je jistě obtížné proniknout do úplně jiné kultury, naučit se jazyk, poznat novou kuchyni a vlastně vůbec nějak zapadnout, ještě když vypadáš úplně jinak než Thajci. Jaké pro tebe byly tyto začátky?

Upřímně musím přiznat, že si užívám to, že jsem tady jiná. Měřím okolo 165cm a všichni si tady myslí, že jsem šíleně vysoká, i když v ČR jsem skoro trpaslík. Kamkoliv jdu, tak si mě lidé prohlíží. Děti na mě upřeně koukají. Občas na mě dokonce i thajští psi víc štěkají. Je to někdy vážně sranda. A já s tím nemám vůbec žádný problém, ba naopak.

Thajský styl života je sice úplně jiný než ten český, ale myslím, že jsme za ty roky dokázali namixovat to nejlepší z thajské, české a britské kultury dohromady a teď podle toho všeho tak nějak žijeme. Ze začátku to byl kulturní šok, ale thajské jídlo mám nejradši na celém světě a i hodně z thajské kultury mi je sympatické. Kdybych se snažila zapadnout, tak by to asi bylo těžké, ale já mám radost, že nikam nezapadám, že jsem tady už z dálky vyčuhující originál :).

Jak tě vůbec vnímají ženy v Thajsku? Přeci jen, jsi nádherná, pro tamní lidi musíš být neokoukaná, exotická.. dokážeme si představit, že v thajských ženách můžeš s ledovým klidem vzbudit závist i žárlivost.. :)

Čtu tuhle otázku a mám z toho rudé tvářičky :D! Thajci jsou hodně upřímní. Někteří jsou zlí, někteří jsou úžasní, tak jako to je s lidmi všude. A krása je pro ně nejdůležitější na světě. O kráse a ošklivosti mluví bez přestání. Takže je úplně normální, když mi na ulici cizí lidé říkají, že jim přijdu krásná. Stejně tak normální je to, že když jednou přijdu na schůzku nenalíčená a thajka mi řekne, že jsem dneska hodně ošklivá. Stejně tak by mi řekli, kdybych přibrala, že jsem tlustá, nebo kdybych se třeba hodně opálila, tak by mi to u nich také jen tak neprošlo bez komentářů.

Thajky jsou neuvěřitelně žárlivé. A thajky, které pochází z chudých rodin, nejsou edukované a navíc jsou takto žárlivé, jsou někdy až nebezpečné. Pro ty vypadám jako někdo, kdo musí být hodně bohatý a vůbec si to nezaslouží. A takové thajky dokážou být važně nepříjemné. Jedna taková thajka mi vzteky před pár lety ustříhla culík. Přitom jsem jí vůbec neznala, nikdy jsem s ní nemluvila. Neměla tam ani svého partnera, nebo důvod, proč tohle udělat.

I to se prostě může stát. Slyšela jsem o situacích, kdy v beauty salonu thajka evropance voskem vytrhala vzteky bez důvodně celé jedno obočí až jí tam nezbyl ani chloupek.

Na druhou stranu takové ty běžné thajky, které mají střední školu a vedou slušný život jsou naopak moc milé. Mnohdy za mnou přijdou na ulici, aby mi pochválily jak vypadám. To by se v ČR jen tak nestalo, i kdyby si to jedna žena o druhé myslela, tak by jí to nejspíše neřekla.

Čtenáře by jistě velmi zajímala tvá práce. Prozradíš nám něco o svém podnikání?

Asi by bylo dobré říct, že jsem nepřišla do Thajska rovnou do své vlastní firmy. Na začátku pracovala pro mezinárodní společnost s pobočkou v Thajsku. Po nějaké době jsem si založila vlastní e-shop. A nyní mám vlastním firmu, která zařizuje vybavení bytů na klíč. Thajsko a hlavně Bangkok je posledních několik let centrum světa pro investory, kteří nakoupí nové byty, které poté chtějí nabídnout k pronájmu. A právě hlavně těmto lidem pomáhám co nejefektivněji zařídit byty od postele až po příbory. Ale zařizuji i jednotlivé soukromé byty.

kristyna2

Thajsko je trochu z ruky a letenka není úplně nejlevnější záležitost, podělíš se o nějaké rady a typy na ubytování, dopravu nebo jídlo, které nezatíží peněženku?

Dovolená v Thajsku může vyjít poměrně levně, nebo šíleně draho. Jde o to, jaké máte nároky. Pokud chcete co nejvíce ušetřit, můžete sehnat letenky z Prahy do Bangkoku, kde bude několik přestupů a hodiny čekání na letišti. Ale dohromady může cesta trvat klidně déle než dva dny. Levné hostely jsou v Thajsku i od 200,- Kč na noc a jídlo na ulici od 20,- Kč. Za tuhle cenu najdete výborné jídlo, ale ubytání rozhodně nebude luxusní. Na druhou stranu úžasné vily na pláži můžou vyjít i na 60.000,- Kč na noc. Proto je vždycky těžké, když se mě někdo zeptá, kolik v Thajsku stojí ubytování. Stojí tolik, kolik jste za něj ochotní dát.

Pokud letíte do Thajska třeba s rodinou, doporučovala bych najít si ubytování přes web airbnb.com, tato stránka totiž nabízí krátkodobé pronájmy bytů přímo od majitele. U každého bytu vidíte i hodnocení předešlých návštěvníků, a tak víte, do čeho jdete. A najdete tam i levné byty, do kterých se Vás vejde víc než do hotelového pokoje. Ale nemusíte se bát, že když nebudete v hotelu, tak tam nebude bazén. Téměř všechny nové byty v Thajsku totiž maji v domě bazén a posilovnu.

Když už člověk do Thajska z Čech zavítá, určitě by měl vidět víc, než jedno město. Je tady hned několik nízkonákladových leteckých společností, u kterých můžete v akci koupit letenky v řádech stokorun a poskakovat ze severu Thajska na jih za pár korun.

Kdyby se díky tobě někdo doopravdy odhodlal odjet poznávat krásy Thajska, jaká místa bys doporučila navštívit? Kam se vždy ráda vracíš?

Já miluji Bangkok. Bangkok má totiž vše a ještě mnohem víc. Ale bohužel právě češi jsou mnohdy jedni z těch, které neokouzlí. Bangkok je totiž složitý, nemá jedno centrum, má jich deset. Je obrovský, je zmatený, ale přitom má pevný řád, který turisté (hlavně pokud úplně neovládají angličtinu) často za těch pár dnů nestihnou pochopit. Na mém blogu se již pár let snažím lidem vysvětlit, kam v Bangkoku zajít a stále tam nemám ani čtvrku toho, co by člověk navštívit vážně měl. Ale stojí za to to vidět, zabloudit, nakoupit levné kravinky, vidět ten místní život a hlavně ochutnat to jídlo! To je totiž v Bangkoku nejlepší z celého Thajska.

Jako všude v Thajsku je důležité vědět kam přesně jít. Phi Phi Island je nejkrásnější místo, které jsem na světě viděla. Je to ostrov na jihu Thajska a já tam letím kdykoliv to jen jde. A i tak jsou lidé, kteří ho tak moc nemilují. Stačí jít na špatnou část ostrova a člověk si úplně může pokazit pohled na dané místo. Právě proto vše na blogu vypisuji, aby lidé neudělali tu chybu, že budou ve špatné části.

Doporučovala bych hlavně Thajsko procestovat a nebýt měsíc na jednom místě.

Z tvého blogu ale víme, že ani v Thajsku není vše tak růžové, jak se může zdát…

Snažím se blog psát upřímně. Nikdy jsem neměla ráda sluníčkové blogy, které píšou přibarvené story, protože se čtenářům lépe čtou. Thajsko není růžové. Ale je neskutečně barevné. Každý den je úplně jiný a pozitivní momenty ohromě převažují ty negativní. Kvalita života, kterou tady můžeme vést, nás neskutečně rozmazlila.

kristy23

Když se vrátím k tvému blogu, kolik času ti zabírá jeho tvorba? Jaký je to pocit, když víš, že motivuješ spoustu lidí?

Tvorbou blogu netrávím tolik času, kolik bych měla. Mám ty nejúžasnější čtenáře a plně si uvědomuji, že si zaslouží víc, než co jim dávám. Mám období, kdy přidávám článek za článkem. A pak je jeden článek za měsíc. Ale jsem v neustálém kontaktu s těmi, které moje cesta životem zajímá. Denně přidávám fotky s příběhy na facebook, každý den přidám fotky na instagram a nahraji nejméně 5 minut videa denně na snapchat, který si můžou čtenáři zkouknout. Snapchat je skvělá aplikace, na kterou mohu nahrát videa a fotografie, které se ukazují pouze 24 hodin a pak navždy zmízí. A tak čtenářům ukazuji vše od krásných thajských západů slunce, přeplněných ulic, jídla a všech možných thajských zvlášností každý den. A protože vlastně neustále něco přidávám, tak si myslím, že mi moji čtenáři odpouští to, že nepřidávám tolik článků.

Blog je můj koníček. Ale mám firmu, která musí být prioritou za každých okolností. Nemám placenou dovolenou, nemocenskou a ani nebudu mít důchod. Musím si na to vše naspořit. A tak si dávám pozor na to, abych jednou nelitovala, že jsem dala tolik času do mého koníčku, aniž bych pořádně udělala moji práci. Ale tak každá blogerka má svoji výmluvu, proč nepřidává tolik článků a takhle je ta moje :D!

Nedávno jsi se prostřednictvím sociálních sítích se čtenáři podělila o úžasnou novinku – pohádkovou žádost o ruku. Odehrálo se to na nějakém speciálním místě? Muselo to být nádherné, gratulujeme vám!

Moc děkujeme! Od začátku do konce to byla vážně pohádka. Dostala jsem takový balíček plný překvapení, která trvala 14 dnů. Stefan tajně naplánoval dovolenou v Austrálii, vzal mě na místa, na která jsem ani nesnila, že se v životě podívám a z těch 14 dnů jsem si zpět do Bangkoku přivezla nejenom nejúžasnějšího budoucího manžela, ale také nezapomenutelné zážitky. Bylo to šíleně romantické a přímo žádost mi pořád přijde jako takový intimní moment a nejsem úplně připravená ho celý zatím sdílet se světem. Ale určitě až bude správný čas, tak aspoň něco prozradím na blogu :).

Vím, že původně jsi chtěla odjet do Egypta a Thajsko bylo jenom plán B. Je možnost, že Thajsko opustíš a seznámíš nás z blízka s úplně jinou zemí a kulturou, nebo jsi se zamilovala a neplánuješ další stěhování?

Nemyslím si, že v Thajsku budeme na celý život. Ale asi už s Thajskem budeme napořád propojeni. Jsem do něj stále zamilovaná a právě teď pro nás a pro tuto naší životní etapu na světě není lepší místo než Bangkok. Ale musím přiznat, že se mi v Austrálii moc líbilo a dokážu si představit žít třeba právě tam. Bangkok ale bude naším domovem klidně ještě 10 let.

kristyna44

A teď z jiného soudku, Thajsko je známé i díky své specifické kuchyni, spousta thajských specialit je pro nás (milovníky svíčkové a českých klasik!) nepředstavitelná. Jak to vlastě vypadá v thajsku s jídlem? Ochutnala jsi nějaké pro nás neznámé lahůdky? 

Moc ráda zkouším nové věci. Takže není jídlo, kterému bych řekla ne. Thajsko má snad 1000 různých jídel a já ochutnala za ty roky co se dalo a milovala jsem 99% z toho. Thajské jídlo má naprosto unikátní spojení ingrediencí. A je pekelně pálivé. Jídlo je v Thajsku středem všeho. Je všude a nonstop. V Thajsku najdete stánky s čerstvě připraveným jídlem na každé ulici. V některých místech nemůžete ani jít po chodníku, protože tam mají rozložené kuchyně. A já se úplně děsím momentu, kdy bych přišla o to, že vyjdu ven v úterý v půl 2 v noci a nebudu mít možnost koupit z jednoho stánku čestvě připravené krásně nakrájené ovoce, vedle nudle se zeleninou a ledové kafe. Jsme tím tak rozmazlení! Jídlo je tady výborné, neustále dostupné, levné a těžce návykové.

Jak jsem již psala v jedné odpovědi, na ulici je běžné jídlo jako například kuře s rýží a polévkou za 20,- Kč ale porce jsou malé, protože thajci jedí nejméně 6x denně.

V průměrné restauraci bude jídlo mezi 80 -150,- Kč. Ale pokud budete chtít jít někam, kde vaří evropské jídlo, nebo kde je to luxusnější, tak budete platit od 250,- – 900,- za porci.

Co je v Thajsku ale drahé je alkohol. To se s ČR nedá vůbec srovnávat.

Už nám začal první advent, jedno z nejkrásnějších období v roce a nám nedá nezeptat se tě! Nechybí ti někdy pravé české Vánoce? Už máš nazdobenou palmu? :)

V Thajsku budeme slavit Vánoce teprve podruhé. Většinou jsme na Vánoce letěli do Londýna. Asi to bude pro čtenáře překvapení, ale vánoční atmosféru tady máme také. Thajci totiž slaví všechno. Slaví čínské, thajské i evropské svátky, takže právě teď jsou všude po Bangkoku 20m vysoké umělé vánoční stromy, vánoční sochy, koledy, světýlka, i akce. Až na tu teplotu mi to ani nepřijde zvláštní.

Byt budeme mít svátečně vyzdobený, ozdobila jsem zatím jen kaktus, ale za chvíli už vytáhnu náš plastový stromeček a upeču perníčky :). Slavíme britské Vánoce, i když se nám do bytu snažím vnutit i Ježíška :D.

Vánoce by měly být spíš o tom, že je rodina společně, což nám letos sice nevyjde. Ale skype bude asi zapnutý nepřetžitě, takže budeme mít aspoň rodinu na obrazovce.

Kristýnko, moc ti děkujeme za skvělý rozhovor! Za celou redakci ti přejeme spoustu úspěchů, jsi jedinečná, bylo nám ctí! :)

Já moc děkuji za tuhle úžasnou příležitost!

TIP REDAKCE: Poznejte Thajsko i z druhé stránky díky projektu #NepodporujZlo!

 

Kristýnu a její pohádkový život v Thajsku můžete sledovat na blogu Fashion House.

 

Výběr z rubriky
Seznam firem
 • Nabídka ubytování v jedno až třílůžkových pokojích a apartmánech se sociálním zařízením a televiz

  Telefon: +420 318 630 996
 • Nabídka ubytování ve dvou až čtyřlůžkových pokojích s vlastním WC a možností přistýlky. K dispozi

  Telefon: +420 605 111 007
 • Provozujeme ubytovnu s kapacitou 143 lůžek. Nabízíme jednolůžkové až pětilůžkové pokoje vybaveny

  Telefon: +420 724 827 244
 • Nabízím ubytování v nekuřáckém penzionu. K dispozici je bazén, dětské hřiště a plně vybavená kuch

  Telefon: +420 739 222 622
 • Provozujeme penzion typu hotel v blízkosti centra města s pěti pokoji (4 dvoulůžkové, 1 třílůžkov

  Telefon: +420 776 488 845
 • Největší online prodejce zájezdů v ČR. Několikrát denně aktualizované Last Minute a katalogové zá

  Telefon: +420 318 621 988
 • Nový penzion otevřený v roce 2011 Vám nabízí klidné ubytování ve 4 pokojích. Všechny pokoje mají

  Telefon: +420 728 008 350
 • Nabízíme ubytování v jedno až třílůžkových pokojích či apartmánech s vlastním sociálním zařízením

  Telefon: +420 318 631 803
 • Nabízíme ubytování v Příbrami. K dispozici jsou dva dvojlůžkové a dva třílůžkové pokoje s vlastní

  Telefon: +420 723 029 298
 • Bezbariérový hotel u Příbrami a Prahy nabízí pořádání školení, kongresů, firemních akcí, oslav a

  Telefon: +420 326 531 631
 • Poskytujeme ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu s kapacitou 43 dvoulůžkových pokojů a jednoho apa

  Telefon: +420 318 638 337
 • Nabízíme ubytování v jedno až čtyřlůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením, TV a WiFi př

  Telefon: +420 313 105 849
Kam vyrazit?
Kam vyrazit?

...

X
--
--
--

--

Detaily události

--

Více
Místo

--

Čas

--

Organizátor

--

X
No events available.